Diyatebik ayak nedir?

Diabetes Mellitus ya da genel bilinen adıyla “Şeker Hastalığı” insülin hormonundaki eksiklik veya bu hormonun etkisindeki bozukluğa bağlı olarak kan şekerinin yüksek seyrettiği kronik bir hastalıktır. Bu hastalık ülkemizde her 14 kişiden birinde görülmektedir.

Diyabet hastası bireyler genelde 10. yıldan sonra Ayaktaki sinir uçlarının hasarı (periferik nöropati), Bacak atardamar tıkanması ya da kısaca damar tıkanması gibi sorunlar görülebilir, Bu hastalığın yarattığı bir başka sorun da “Diyabetik ayak” olarak tanımlanır ve şeker hastalarının ayaklarında iyileşmesi güç yaralar olarak karşımıza çıkar. Şeker hastalarında enfeksiyona yatkınlık nedeniyle ayakta oluşan küçük bir yara veya ayakkabıdan kaynaklı minik bir sürtme vurma veya sıkışma gibi deri üzerinde oluşan deformasyon ve çarpmalardan kaynaklı bir kızarıklık bile bir kolaylıkla iltihaplanıp “Diyabetik Ayak Enfeksiyonu” ortaya çıkabilir.

Bu nedenle Dia Comfort, diyabet hastalarının  günlük aktivitelerine devam ederken kullanacakları özel ayakkabılar zaman içerisinde edindiği deneyim ve yüzlerce hastanın sorunları göz önüne alınarak  geliştirilmiş ve geliştirmeye devam edilmesi için sürekli araştırma ve geliştirme faaliyetleri çerçevesinde üretilmektedir. 

Kan şekeri seviyesi yüksek seyredenler, Ayakta daha önce yara açılmış kişiler veya  Ayakta his kaybı olan hastalar , Diyabete bağlı böbrek hasarı gelişenler, Görme bozukluğu/kaybı olanlar, Damar tıkanıklığı gelişenler, Ayak bileği hareketliliğinde azalma olanlar, Ayakta şekil bozukluğu olanlar, Ayakta kuruluk ve çatlakları olanlar, Yetersiz ayak bakımı olan kişiler, Ayak temizliğine dikkat etmeyenler, Sigara kullanımı olanlar, Şişman ( obez ) kişiler , 65 yaş ve üzerinde olanlar, Ayak ve tırnakta mantar enfeksiyonu olanlar risk altında olabilirler.

Diacomfort Diyabetik modellerinlerin özellikleri

Diyebetik ayak sorunları yaşayan bireylerin kullacakları ayakkabılar mutlaka

  • Ayağa temas eden tüm ayakkabı parçalarının derisi tamamen gerçek yumuşak deridir.
  • Tabanında kullanılan parçalar doğaldır ve kauçuk ağacından öz suyundan imal edilmiştir.
  • Burnu yuvarlak veya ayak formununa göre geniş kavislidir.
  • Ayağa temas eden bölüm dikişsizdir.
  • Ayarlanabilir bağcık sistemi ve cırtlıdır.
  • Antibakteriyeldir
  • Terleme önleme için hava tasviye kanalı standardı vardır.